Athletic Hall of Fame

Athletics

Class of 2016

Angel Corona
Cyndi Duran Valdez
Blake Eager
Rebekah Quiroz
Jeff Watson
Rhett Wilbur


Class of 2014    
                     

Mandee Ash-Fish
Scott Greenhalgh
Mark Lumley
Ashley Monceaux
Becki Peduchi-Major
Armando Quiroz
Jeff Thomas

Class of 2015

Carl Corona
David Jimenez
Jay Jenkins
Tammy Leikem
Rebekah Quiroz
Taneisha Robinson Morris
Marcus Titus

Class of 2013

Andy Almodova
John Bryant
Lacee Collins
Lee Engbretson
Brittany Meade
Desiree Williams











Class of 2012

Kelly Ault
Kristy BauersachsvanMarle
Dominick Cruz
Ed Jordan
Laura Midkiff-Wyrick
David Moore
Rett Wilbur

Class of 2011

Candace Abrams
Marc Janis
Matt Lucas
Daphne Russell
Paul Schmidt
Kyle Wheeler

Class of 2010

Josh Despain
Lee Doherty
Pete Kotchou
Hayden Smith
Steve Zeigler

Class of 2009

Bonnie Seale-Curtis
Jerry Gerovac
Lionel Goar
John Pedicone
Chris Villalobos

Class of 2008

Ed Brown
John Gleeson
Richard O'Haver
Cindy Langley-Riley
Morgan Robertson
Leigh Ann Walker-Lesho

Class of 2007                           

Larry Barfield
Jim Faulks
Devrah Gideon-Wilson
Richard Greisser
Dona Jo Cluff-Jones
Kyle Kotchou
Ken Leikem
Mike Ross

Class of 2006

John Bray
Erin Doherty
Garold "Blackie" Engelhard
John Fiordalis
John Mead
Vic Meneley

Class of 2005

Larry Gray
Richard Hoyt
Sara Hannan-Leipart
Chris Nelson
David Nelson
Ted Sorich

Class of 2004

Troy Cooke
Cheryl Westhafer-Freeland
Julie Bryant-Goodman
Herb Sudduth

Class of 2003

Barb Bell
Lynette Christian
Larry Hart
Mary Holloway
Mark Jacobs
Pat McAndrew
Robert Moen
Ed Nymeyer

Team Accomplishments

  • 2002 Softball Team - State Champs
  • 2000 Softball Team -State Champs
  • 1999 Softball Team - State Champs
  • 1991 Girls Volleyball Team - State Champs
  • 1992 Golf Team - State Champs
  • 1983 Baseball Team - State Champs
  • 1984 Softball Team - State Champs
  • 1976 Girls Track Team - State Champs
  • 1975 Football Team - State Champs
  • 1974 Wrestling Team - State Champs
  • 1973 Wrestling Team - State Champs
  • 1972 Wrestling Team - State Champs
  • 1970 Boys Tennis Team - State Champs
  • 1968 Boys Basketball Team – State Champs
  • 1967 Girls Gymnastics Team - State Champs
  • 1963 Boys Basketball Team - State Champs
  • 1959 Boys Basketball Team

Nominations can be submitted to the athletic department at Flowing Wells High School.Please send nominations to Pat Weber with the name of the nominee, their graduation year, and current address.

 


Hall of Fame